>

Dwa miliony polskich firm prosi się o kłopoty

22.03.2018

Nie sprawdzają swoich kontrahentów, nie mają przygotowanego scenariusza na wypadek pojawienia się kłopotów, a gdy ich partnerzy biznesowi nie regulują zobowiązań, nie są konsekwentne w realizacji swoich zapowiedzi - taki obraz mikrofirm w Polsce wyłania się z badań przeprowadzonych pod koniec 2017 roku na zlecenie Rzetelnej Firmy oraz Kaczmarski Inkasso, partnerów Krajowego Rejestru Długów. Problem jest znaczący, bo według najnowszych danych GUS, działalność gospodarczą w Polsce prowadzi około 2 miliony przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób.

>

Wiedzą, że mogą obniżyć ryzyko, ale… i tak nie sprawdzają kontrahentów

20.03.2018

Obniżenie ryzyka i spokój – to dwa najczęstsze powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na sprawdzenie kontrahentów zanim im coś sprzedadzą. Ale nie wszyscy i nie zawsze. Na ten krok decyduje się raptem 57 proc. firm, a i to tylko w określonych przypadkach. Ci, którzy nie sprawdzają, podkreślają że boją się utracić klientów, a poza tym nie wypada tak robić – wynika z badania „Biznesowy savoir-vivre” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy.

>

Prywatnie sprawdzają, służbowo już rzadziej

26.01.2018

Polscy przedsiębiorcy, kiedy wydają prywatne pieniądze, sprawdzają dewelopera, u którego chcą kupić mieszkanie lub internetowego sprzedawcę. Kiedy jednak w grę wchodzą firmowe finanse, na weryfikację przymykają oko – wynika z badania „Biznesowy savoir-vivre” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy.

>

Bankructwo nie przychodzi nagle. Miliony długów upadających firm

28.07.2017

Od lipca 2016 roku do końca czerwca 2017 roku w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm. Na sześć miesięcy przed ogłoszeniem bankructwa, ponad 40 procent z nich było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Na trzy miesiące przed upadłością, w rejestrze dłużników znajdowała się już niemal co druga, a ich łączne zadłużenie przekraczało 36 milionów złotych.

>

Długi spółek z NewConnect maleją, ale przybywa dłużników

13.07.2017

58 krajowych spółek notowanych na NewConnect znajduje się również na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Ich łączne zadłużenie sięga niemal 7,5 miliona złotych. To ponad milion złotych mniej niż przed sześcioma miesiącami i ponad 4 miliony mniej niż przed rokiem. Ale jest też zła wiadomość - rośnie zarówno liczba zadłużonych spółek, jak i liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań. To może sygnalizować pogorszenie sytuacji w kolejnych miesiącach.

>

Czy można się przygotować na wypadek zatorów płatniczych? Jak skutecznie zarządzać finansami firmy. Krótki poradnik

22.06.2017

Zjawisko zatorów płatniczych w przedsiębiorstwach jest obecne we wszystkich krajach europejskich. Jak wynika z badania Atradius średnio, aż 90 proc. firm zgłasza problem z nieterminowymi płatnikami z każdego kraju Starego Kontynentu. Dane te pokazują, że zagadnienie to jest powszechne przy okazji prowadzenia działalności gospodarczej i niemożliwe jest jego całkowite wyeliminowanie. Można jednakże przygotować się na wypadek niespłaconych należności, aby do minimum ograniczyć ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie firmy.

>

Polskie hotelarstwo dynamicznie rośnie, ale nie wszyscy wytrzymują tempo – sytuacja finansowa w branży

20.06.2017

Dług polskiej branży noclegowej odnotowany w Krajowym Rejestrze Długów w maju br. wyniósł ponad 105 mln zł. Kwota ta regularnie się powiększa, gdyż jeszcze w 2015 r. wynosiła ona 31 mln zł. Rośnie również liczba firm, która ma kłopoty finansowe. Obecnie jest ich prawie 1700, a dwa lata temu było ich niecałe 1100. Jest to jedno ze zjawisk towarzyszące dynamicznemu rozwojowi polskiego hotelarstwa, którego tempo należy do jednych z najwyższych w Europie. I być może właśnie ta dobra koniunktura sprawia, że niektórzy inwestorzy zbyt optymistycznie patrzą w przyszłość przesadzając z wielkością budowanych obiektów. I zamiast zysków pojawiają się problemy. Jeszcze więcej informacji o kondycji finansowej branży noclegowej znajduje się w opublikowanym raporcie KRD pt. „Polskie hotelarstwo dynamicznie rośnie, ale nie wszyscy wytrzymują tempo – sytuacja finansowa w branży”.

>

Polski transport stoi w korku zatorów płatniczych

23.05.2017

Zadłużenie firm zajmujących się transportem drogowym w ciągu niecałego roku wzrosło o ponad 150 mln zł i wynosi obecnie 664 mln zł. Wzrosła także liczba dłużników o 4 tys. do prawie 21 tys. Jest to efekt piętrzących się kłopotów przewoźników w działalności transgranicznej – zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie Europy. To główne fakty zawarte w najnowszym raporcie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA „Polski transport stoi w korku zatorów płatniczych – sytuacja finansowa w branży”, którego partnerem jest Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

>

Kaczyński powinien pochwalić Tuska

21.05.2017

Zamiast doceniać swoją pracę, polscy politycy często atakują się nawzajem. Konkurencyjne partie wymieniają się negatywnymi komentarzami, co rusz wbijając sobie szpile. Nieważne, jakim sposobem. Ważne, aby przeciwnicy stracili w sondażach poparcia. A gdyby tak politycy częściej skomplementowali swoje działania? W przededniu Dnia Informacji Pozytywnej Krajowy Rejestr Długów BIG i Rzetelna Firma sprawdziły, czy zdaniem Polaków politycy powinni się chwalić. A jeśli tak, to kto kogo i za co?

>

Liczba giełdowych dłużników spadła, ale średni dług rekordowo wysoki

19.05.2017

27,3 miliona złotych to łączne zadłużenie 56 spółek notowanych na głównym rynku GPW, które na początku maja znajdowały się w Krajowym Rejestrze Długów. Liczba giełdowych dłużników jest najniższa w historii badania. Tego samego niestety nie można powiedzieć o wartości ich zobowiązań. Średni dług przypadający na jedną zadłużoną spółkę notowaną na giełdzie wynosi już niemal pół miliona złotych.

>

Zatory maleją, gospodarka rośnie

11.05.2017

W pierwszym kwartale 2017 roku co piąta polska firma nie miała żadnych problemów z otrzymaniem terminowej zapłaty za sprzedane towary lub usługi, a Indeks Należności Przedsiębiorstw osiągnął najwyższy poziom w ponad ośmioletniej historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. To daje nadzieje na wyższy wzrost gospodarczy w nadchodzących miesiącach.

>

Rzetelna Firma – dlaczego warto współpracować z firmami z tym znakiem?

08.05.2017

W Polsce wciąż istnieje zjawisko niskiego zaufania wśród przedsiębiorców do partnerów biznesowych. Prowadzi to do utraty potencjalnych korzyści wynikających z kontraktów, z których nieufni właściciele firm rezygnują, bojąc się współpracy z nieetycznymi kontrahentami. Dlatego coraz większe znaczenie zyskują zewnętrzne programy potwierdzające rzetelność i uczciwość firm. Najpopularniejszym z nich jest Rzetelna Firma – jako jedyny na polskim rynku gwarantuje, że uczestniczący w nim podmiot nie jest dłużnikiem notowanym w KRD.

>

Turystyka trzyma kurs i łapie wiatr w żagle

25.04.2017

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów wskazują na delikatną poprawę sytuacji finansowej w branży turystycznej. Wynika z nich, że co prawda od początku lutego 2016 r. do marca 2017 r. zwiększył się poziom całkowitego zadłużenia notowanego w KRD BIG SA o około 2 mln zł – z prawie 12,8 mln zł do 14,8 mln zł, ale równolegle zmniejszyła się liczba dłużników – z 458 do 440. Znacznym zwiększeniem popularności cieszy się również tegoroczna oferta biur podróży, co może być jednym z pozytywnych efektów utworzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Parterem ogólnopolskiego raportu KRD pt. „Sytuacja finansowa branży turystycznej przed rozpoczęciem sezonu” jest Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej.

>

Motoryzacja wrzuca wyższy bieg, ale dławi się w spalinach długów

06.04.2017

Do blisko 442 milionów złotych wzrosło zadłużenie branży motoryzacyjnej notowane w Krajowym Rejestrze Długów. To  prawie 30% więcej w stosunku do lipca 2016 roku. Przede wszystkim odpowiadają za nie dilerzy samochodowi i sprzedawcy części. Nie najlepiej wygląda też kondycja finansowa warsztatów. Jedynie producenci aut i podzespołów mogą być zadowoleni ze swojej sytuacji. W tej branży liczba dłużników przekroczyła już 16,5 tys., a największy kłopot z terminowym regulowaniem płatności występuje w województwie śląskim – wynika z ogólnopolskiego raportu Krajowego Rejestru Długów pt. „Sytuacja finansowa branży motoryzacyjnej w dobie historycznego prosperity”. Partnerem najnowszego raportu jest Polska Izba Motoryzacji.

>

Przedsiębiorcy łatwiej odzyskają długi

03.04.2017

71% przedsiębiorców z sektora MSP skarży się na problemy z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów. Lekarstwem na te bolączki ma być pakiet wierzycielski. Ustawa dająca firmom narzędzia do dokładniejszej weryfikacji kontrahenta i szybszego odzyskania należności została przyjęta przez Senat. Większość nowych przepisów może wejść w życie 1 czerwca 2017 r., część 6 miesięcy od dat ogłoszenia.

>

Miliardy długów polskich firm – sprawdź gdzie jest najgorzej

28.03.2017

W Krajowym Rejestrze Długów widnieje już około 226 tys. firm, które mają do oddania swoim wierzycielom około 885 tys. zobowiązań na kwotę blisko 7 mld zł.  Najwięcej dłużników pochodzi z centralnej Polski. Na Wschodzie tylko 7% firm otrzymuje płatności na czas. Najdłużej na pieniądze czekają właściciele firm z Małopolski i Śląska. Badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przygotowane we współpracy Krajowego Rejestru Długów z Konferencją Przedsiębiorców Finansowych w Polsce, pokazuje problemy firm w sześciu regionach Polski.

>

W ciągu 2 lat zadłużenie w handlu wzrosło dwuipółkrotnie

20.02.2017

Łączne zadłużenie przedsiębiorstw handlowych w styczniu br. wyniosło 2,269 mld zł. Średni dług firm z tego sektora w Polsce wynosi prawie 30 tys. zł, a przeciętna wartość jednego nieopłaconego w terminie zobowiązania to 7 tys. zł. Rekordzista to firma z Mazowsza – jego łączne zadłużenie wynosi prawie 16 mln zł. To najważniejsze informacje zawarte w raporcie Krajowego Rejestru Długów „Sytuacja finansowa branży handlowej w obliczu zmieniającego się rynku”, którego partnerem jest Polska Izba Handlu.

>

Apteki zadłużają się coraz szybciej

08.12.2016

W Polsce działa niespełna 15 tysięcy aptek. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 1 252 z nich ma niezapłacone w terminie zobowiązania na łączną kwotę przekraczającą 52 miliony złotych. Od początku roku liczba dłużników z tej branży zwiększyła się o prawie 12 procent, ale jeszcze bardziej gwałtownie wzrosło ich łączne zadłużenie - o ponad 30 procent.

>

Zdemolowana branża budowlana

22.11.2016

1,6 miliarda złotych wynosi już dług firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. To o 254 mln więcej niż na koniec lutego tego roku. Powolne uruchamianie przetargów publicznych, brak nowych inwestycji i ogromna konkurencja nie wróżą poprawy sytuacji. Na domiar złego budowniczowie sami czekają na odzyskanie 440 mln zł, z czego 52% od swoich kolegów po fachu.

>

Rząd chce pomóc przedsiębiorcom, ale oni o tym nie wiedzą

08.11.2016

Tylko 40 proc. przedsiębiorców słyszało o planie „#100zmianDlaFirm” wicepremiera Mateusza Morawieckiego, z czego zaledwie 2 proc. zna jego szczegóły. Reszta nigdy nie spotkała się z takim projektem. Większość też nie wierzy, że wprowadzenie zapowiadanych ułatwień cokolwiek zmieni w ich sytuacji.

>

Firmy chwalą się wiedzą, której często nie mają. Faktoring? Wielka niewiadoma

27.10.2016

Tylko co czwarty przedsiębiorca przyznaje wprost, że nie wie, czym jest faktoring. Aż 75 procent firm deklaruje jego, mniejszą lub większą, znajomość. Jak się okazuje, deklaracje to jedno, a rzeczywistość coś zupełnie innego. Poprawnie na pytanie, czym jest faktoring odpowiedziało zaledwie trzy z dziesięciu firm z sektora MSP.

>

Dzieci nie chcą przejmować firm od rodziców

25.10.2016

70% właścicieli firm rodzinnych chce przekazać swój biznes młodszemu pokoleniu - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, na zlecenie Rzetelnej Firmy. Tymczasem zdecydowana większość młodszego pokolenia nie chce przejmować przedsiębiorstwa rodziców. Na taki krok zdecydowanych jest zaledwie 6,3% potencjalnych sukcesorów. Znacznie częściej córki niż synowie. 

>

Firmy boją się windykacji, ale obalają największe mity

24.10.2016

Aż 73 procent firm nie korzysta z zewnętrznej windykacji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso przez Keralla Research. Dwóch na pięciu przedsiębiorców uważa, że usługa jest za droga, a co czwarty biznesmen boi się, że straci klienta. Tymczasem, odpowiedzi firm, które faktycznie zlecają windykację pokazują, że to nieprawda.

>

Przedsiębiorcy chcą oddać biznes dzieciom, choć sami woleliby etat

14.10.2016

Aż 76 proc. właścicieli firm w Polsce chce przekazać biznes swoim potomkom. Ponad połowa z nich planuje w ten sposób zapewnić dzieciom łatwiejszy start, a 46 proc. nie chce stracić rodzinnego interesu. Co ciekawe, jeszcze rok temu trzech na pięciu przedsiębiorców deklarowało, że mając perspektywę porównywalnych zarobków u kogoś, wolałoby pracować na etacie niż prowadzić własną firmę.

>

Bankrut tonąc ciągnie też na dno innych

22.09.2016

Przez ostatnie 2,5 roku w Polsce ogłoszono upadłość 2 tysięcy firm. To dramat nie tylko dla wielu z nich, ale także dla ich pracowników, dostawców, czy kontrahentów. Sporej części problemów można było jednak uniknąć. Bankructwo nigdy nie przychodzi nagle. Niemal połowa upadających firm na pół roku przed ogłoszeniem upadłości była notowana w Krajowym Rejestrze Długów z długiem w wysokości 119 milionów złotych.

>

Połowa małych firm musi pożyczać, żeby przetrwać

16.09.2016

51% przedsiębiorstw z sektora MSP ma stałe lub okresowe problemy z utrzymaniem płynności finansowej – wynika z badania Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby utrzymać się przy życiu muszą pożyczać pieniądze. Najczęściej sięgają po kredyt, ale co 10 z nich ratuje się pożyczką od… rodziny.

>

Połowa firm nie odzyskuje wszystkich długów

21.07.2016

Samodzielne odzyskiwanie długów kończy się sukcesem tylko w co drugiej firmie z sektora MSP. 44 proc. przedsiębiorstw w ciągu miesiąca udaje się na własną rękę zwindykować zaległe pieniądze. Ale co czwarta mikro, mała i średnia firma na efekty musi czekać znacznie dłużej. Czasami mija nawet rok, zanim samodzielnie odzyskają swoje należności – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso.

>

Co szósta firma z branży noclegowej z długami

31.05.2016

Ponad 76 mln złotych wynosi łączne zadłużenie firm z branży noclegowej w Krajowym Rejestrze Długów. W ciągu minionego roku wzrosło aż o 141 procent. Najczęściej na pieniądze od właścicieli obiektów noclegowych czekają przedsiębiorcy z branży budowlanej i finansowej. Rekordzistą jest zarządzający jednym z warszawskich hoteli – ma do oddania ponad 20 mln złotych.

>

Klient z zagranicy płaci lepiej niż krajowy

11.04.2016

Polscy eksporterzy bardzo rzadko narzekają na problemy z wyegzekwowaniem należności od zagranicznych kontrahentów, w przeciwieństwie do firm sprzedających towary i usługi w Polsce. Zaskakujące jest to, że na zatory płatnicze w handlu zagranicznym najmniej skarżą się mikroprzedsiębiorcy, którzy w transakcjach wewnątrz kraju są najczęściej narażeni na długie oczekiwanie na pieniądze, a nierzadko nie dostają ich wcale – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” realizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

>

Stali klienci też nie płacą na czas

15.03.2016

Wystarczy, że klient spóźni się 30 dni z zapłatą, aby 57% firm z sektora MSP czuła się zagrożona utratą płynności finansowej. Najczęściej na takie niebezpieczeństwo wskazują firmy transportowe, hotelarskie i gastronomiczne – wynika z badania przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy. Na problemy z otrzymaniem terminowej zapłaty skarży się 71% przedsiębiorstw. Co zaskakujące – w przypadku 2/3 firm, z płatnościami spóźniają się zarówno nowi, jak i stali klienci.

>

Biura podróży pod lawiną długów

03.02.2016

2015 był trudnym rokiem dla branży turystycznej. Zamachy terrorystyczne, obawy wyjeżdżających przed uchodźcami oraz strajki w Grecji to powody, dla których nie wszystkie firmy obsługujące zagraniczne wyjazdy turystyczne zamknęły rok na plusie. Kłopoty, z jakimi radzić musiały sobie biura podróży i agencje turystyczne odzwierciedlają również dane z Krajowego Rejestru Długów – w ciągu zaledwie pół roku notowane tu zadłużenie biur i agencji turystycznych wzrosło o ponad 3 miliony złotych.

>

Pięćdziesięciolatkowie zatrudniają, ale nie rówieśników

27.11.2015

Chociaż badanie przeprowadzone na zlecenie Rzetelnej Firmy wskazuje, że aż 98% małych i średnich firm twierdzi, że zatrudnia osoby po 50. roku życia, najczęściej są to tylko zapewnienia. Osoby starsze stanowią znikomy procent wszystkich pracowników w firmach. Brakuje też dla nich odpowiednich miejsc pracy.

>

E-sklepy: 117 milionów długów i 2/3 niezadowolonych klientów

20.11.2015

W czasie ostatniego roku tylko 32% klientów nie miało zastrzeżeń wobec sklepów internetowych, w których zrobili zakupy. Pozostali albo nie doczekali się dostawy w ustalonym terminie, albo też otrzymali produkt różniący się od tego, co oferował sklep. A co 8. zawiedziony klient w ogóle nie doczekał się realizacji swojego zamówienia. Tuż przed Bożym Narodzeniem, Rzetelna Firma postanowiła przyjrzeć się doświadczeniom klientów e-sklepów i zapytać ich, jak ważna jest dla nich wiarygodność takiego sprzedawcy.

>

Przedsiębiorcy oczekują zaufania od państwa

06.10.2015

Trudności prowadzenia działalności gospodarczej będą mniejsze, a gospodarka zacznie rozwijać się lepiej, jeśli poziom zaufania państwa do biznesu będzie większy, takie wnioski płyną z badania Rzetelnej Firmy przeprowadzonego wśród 400 przedsiębiorców. Równocześnie właściciele firm przyznają, że czują się traktowani przez ustawodawcę i urzędników jak oszuści, narażani są na częste, nieuzasadnione kontrole, a możliwości dochodzenia przez nich własnych praw są znikome. Tematyka braku zaufania państwa do przedsiębiorców jest głównym zagadnieniem IV Kongresu Rzetelnych Firm, odbywającego się 6 października w Warszawie.

>

Co trzecia firma jest oczerniana przez konkurencję

09.09.2015

Ogłaszanie przetargów, choć zwycięzca został już wybrany, żądanie wykonania dodatkowych prac po podpisaniu umowy, ale bez zwiększenia wynagrodzenia, czy oczernianie ze strony konkurencji – to sytuacje, z którymi w ostatnim roku zetknęło się od 33% do 59% przedsiębiorców, jak wynika z badań Rzetelnej Firmy.  To między innymi powód, dla którego poziom zaufania między polskimi przedsiębiorstwami jest wyjątkowo niski. Traci na tym gospodarka.

>

Co czwarty przedsiębiorca boi się współpracy z młodą firmą

26.08.2015

Zarówno złe opinie w Internecie, jak i brak jakichkolwiek informacji o firmie to dwa najczęściej wskazywane przez przedsiębiorców sygnały ostrzegające przed nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem. Na trzecim miejscu powodów wzbudzających ostrożność podawany jest krótki okres prowadzenia działalności – wynika z badań Rzetelnej Firmy przeprowadzonego na grupie 1 115 przedsiębiorców.

>

Sektor MSP finansuje się sam

12.08.2015

Co piąty właściciel firmy z sektora MSP zadeklarował, że do rozpoczęcia działalności gospodarczej wykorzystał pieniądze pochodzące z banku. Jak wynika z badania Keralla Research dla Rzetelnej Firmy zdecydowana większość swoje firmy otworzyła korzystając z własnych środków.

>

Własna firma – ciężki kawałek chleba

24.07.2015

Co 4. polski przedsiębiorca nie założyłby firmy po raz drugi, wynika z badania Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy. Co więcej, mając w perspektywie podobne zarobki, prawie 60% z tych rozczarowanych właścicieli, zdecydowałoby się na przejście na etat i pracę u kogoś innego.

>

Rzetelni budują kulturę zaufania

19.06.2015

Kilkudziesięciu przedsiębiorców przyjechało do Sopotu, by odebrać nagrodę – nie za zyski, nie za flagowy produkt, ale za…rzetelność. Właśnie za to przyznawane są firmom z sektora MSP Złote Certyfikaty Rzetelności. To już szósta edycja tego wydarzenia.

>

Firmy z północnego zachodu Polski ufają najmniej

18.06.2015

Polscy przedsiębiorcy nie ufają sobie nawzajem. Okazuje się jednak, że jest to zależne nie tylko od doświadczeń, ale także od regionu, w którym pracują. Najbardziej nieufni są przedsiębiorcy z północnego zachodu. Najmniej, ci z centrum.

>

Pracowici, ale czasem nieuczciwi – obraz polskiego biznesu

20.05.2015

Pracowici, oszczędni i profesjonalni – tacy w oczach Polaków są polscy przedsiębiorcy. Z sondażu TNS przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy wynika, że oceniając ludzi biznesu częściej dostrzegamy ich zalety niż wady. Przede wszystkim widzimy ich olbrzymią pracowitość i profesjonalizm, nieźle oceniamy kreatywność i innowacyjność. Nieco gorzej patrzymy na ich uczciwość i terminowość.

>

Złoto dla rzetelnych firm

22.04.2015

Mikro, małe i średnie firmy w Polsce często czują się niedoceniane. W wielu przypadkach nie mogą konkurować z większymi podmiotami gospodarczymi. Jednak jeśli wziąć pod uwagę ich uczciwość, rzetelność i zaangażowanie we wspieranie społeczności lokalnych, często to więksi powinni się od nich uczyć. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zostały wręczone Złote Certyfikaty Rzetelności dla firm, które w swojej działalności kierują się przede wszystkim uczciwością i odpowiedzialnością.

>

281 miliardów złotych strat przez brak zaufania

20.04.2015

47% polskich przedsiębiorców rezygnuje z części umów, ponieważ nie ma zaufania do potencjalnych kontrahentów, a 35% uważa, że wiele transakcji nie dochodzi do skutku, ponieważ jest traktowana przez innych przedsiębiorców jako firma „niesprawdzona”, a tym samym niewiarygodna. Efekt – 281 miliardów złotych utraconych korzyści. To równowartość 13% polskiego PKB. Takie są straty polskiej gospodarki wynikającej z tego, że Polacy są jednym z najbardziej nieufnych narodów w Europie.

>

Dają pracę, ale nie dają zarobić

18.02.2015

Trzy czwarte Polaków docenia rodzimych przedsiębiorców za to, że to dzięki nim tworzone są miejsca pracy. Jednak równocześnie, aż 81% z nas uważa, że pensje w polskich firmach są za niskie. Z najnowszego sondażu TNS dla Rzetelnej Firmy wynika, że takich rozbieżnych opinii jest więcej. Owszem, doceniamy korzyści jakie daje rodzimy biznes, ale wciąż mamy zastrzeżenia i wątpliwości, co do jego uczciwości i konkurencyjności.

>

Handlowcy muszą pilnować swoich portfeli

03.12.2014

Branża handlowa ma do odzyskania od swoich kontrahentów 1,2 miliarda złotych. Dla porównania przedsiębiorstwa handlowe wpisane do Krajowego Rejestru Długów jako dłużnicy są winni swoim kontrahentom kwotę o połowę mniejszą, bo „zaledwie” 900 milionów złotych. Jak wynika z „Portfela należności polskich przedsiębiorstw”, cokwartalnego badania przygotowanego przez KRD, handlowcy liczą na odrobienie strat w IV kwartale, z uwagi na zbliżające się święta i większe obroty w handlu detalicznym.

>

Świadomy konsument w przedświątecznym szale zakupów

24.11.2014

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W przedświątecznej gorączce coraz częściej korzystamy z dobrodziejstw technologii, robiąc świąteczne zakupy w sklepach internetowych. Kusi nas dostępność wielu produktów w jednym miejscu, wygoda oraz atrakcyjne ceny. Musimy jednak mieć się na baczności i także tu pilnować swoich danych i portfela. O tym, o czym pamiętać i które sklepy internetowe wybrać, radzi Rzetelna Firma, która promuje uczciwość także wśród właścicieli sklepów internetowych.

>

Urzędnicy na staże do firm

10.10.2014

Urzędnicy powinni trafiać na kilkumiesięczne staże do firm, bo inaczej nigdy nie będą w stanie zrozumieć potrzeb przedsiębiorców, których mają wspierać w rozwoju. Samorządowcy nie powinni też unikać kontaktów z biznesem z obawy o posądzenie o korupcję. To część z postulatów zgłaszanych podczas III Kongresu Rzetelnych Firm, jaki odbył się w Warszawie. Kongres poświęcony był ustaleniu przyczyn, dla których samorząd lokalny nie wspiera w wystarczającym stopniu rozwoju firm z sektora MSP na swoim terenie.

>

W biznesie dobre praktyki tylko na papierze

19.08.2014

Dla polskich firm wciąż najważniejszy jest zysk, później długo nic – przyznają przedsiębiorcy. Tylko w deklaracjach widzą potrzebę wyznaczania i realizację pozabiznesowych celów. Jak wynika z badania Rzetelnej Firmy przeprowadzonego wśród właścicieli firm, ponad połowa badanych (57,6 proc.) twierdzi, że przedsiębiorstwa powinny wdrażać zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, a więc poza celami zarobkowymi, wyznaczać także dodatkowe.

>

Ściąga z udanych wakacji

05.06.2014

Internauci podpowiedzą, z którym biurem podróży warto wybrać się w wakacyjną podróż. Dzięki specjalnej aplikacji na Facebooku pod patronatem Izby Turystyki RP, będzie można wystawić dobre opinie tym, którzy nie zawiedli i zorganizowali wypoczynek na szóstkę. To będzie dobra ściągawka dla turystów niewiedzących jeszcze, któremu touroperatorowi zaufać w tym sezonie. Każdy, kto wybierze się w internetową „Podróż za kilka kliknięć” i podzieli się opinią z innymi, weźmie udział w losowaniu wakacji marzeń.

>

Zmiany w VAT – nowe perspektywy dla przedsiębiorczości?

10.01.2014

Od stycznia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące prawa podatkowego. To jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian w VAT od ponad 20 lat. Czy wpłyną one znacząco na sytuację polskich przedsiębiorców? Jak wynika z badań Rzetelnej Firmy przedsiębiorcy najdotkliwiej odczuwają obowiązek odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę. To jednak niestety się nie zmieni.

<
>

Dołącz do nas

Wypełnij formularz i odbierz Certyfikat Rzetelności
Rzetelna Firma Rzetelna Firma Rzetelna Firma
Telefon

71 77 37 077

E-mail

INFO@RZF.PL