Bezpiecznie na wakacje, czyli gdzie sprawdzać biura podróży

20.08.2019

Na wakacje jeździmy już nie tylko latem. Ogromny wzrost ruchu turystycznego, dostępność atrakcyjnych ofert oraz możliwości wyboru wielu kierunków podróży sprawiły, że zasłużony urlop możemy planować w dowolnym momencie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą lub małe biznesy, mogą wykorzystać mniej oblegane okresy i dopasować urlop do cyklu działania swojej firmy. Niezależnie jednak od wybranego terminu, warto sprawdzić rzetelność biura podróży, z którym udajemy się na wycieczkę. Upadłość biur bowiem nie jest dziś rzadkością, a nawet te o dobrej renomie mogą nieoczekiwanie zbankrutować.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie platformy edukacyjnej Kapitalni.org, zdecydowana większość (87 proc.) Polaków sprawdza biura podróży przed skorzystaniem z ich usług. Mogłoby się wydawać, że tak pozytywne dane dobrze świadczą o poziomie wiedzy na temat działań touroperatorów. Nic bardziej mylnego! Weryfikacja ta odbywa się bowiem w niewystarczającym stopniu. Jedynie ⅓ respondentów upewnia się, czy organizator prowadzi legalną działalność;
18% przegląda opinie w internecie, a 8% kieruje się zdaniem znajomych. Co ciekawe, dla  14% Polaków przy wyborze biura podróży najistotniejsze jest jak długo działa ono na rynku a tylko niespełna 10% interesuje się stanem finansowym biura i czy nie posiada ono długów. Dla części podróżujących wystarczającą informacją jest to, że w przypadku kłopotów z biurem zawsze mogą zwrócić się do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Nie biorą oni jednak pod uwagę ewentualnych kosztów alternatywnych, których mogliby uniknąć, gdyby dokonali dokładnego prześledzenia historii touroperatora. Dlaczego jest to tak ważne? Obecnie 316 biur podróży jest zadłużonych. To mniej niż przed rokiem, ale w 2016 roku było ich 255. Niepokojący jest fakt, że rośnie kwota niespłaconych przez biura zobowiązań – obecnie sięga ona już prawie 5 mln zł!

Sprawdzać, ale jak?

Dobra koniunktura i wysoki popyt na usługi turystyczne często usypiają czujność. Warto mieć jednak świadomość, że przez kłopoty operatora wycieczek wyczekiwany urlop może nie dojść do skutku, pozostawiając po sobie jedynie zszargane nerwy. Dlatego też ważne jest, by przed podpisaniem umowy prześwietlić biuro podróży pod każdym możliwym względem. Pierwszym krokiem powinno być pozyskanie informacji, czy biuro podróży jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jeśli mamy wątpliwości co do kondycji finansowej organizatora wycieczek, warto sięgnąć po dane dostępne w rejestrach biur informacji gospodarczych (np. KRD). Kolejnym sposobem na weryfikację wiarygodności jest wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz przynależność biura do organizacji branżowych, np. Polskiej Izby Turystyki. Powszechnie dostępnym narzędziem jest również Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, dzięki której dowiemy się, czy wpis biura jest aktywny, czy nie wszczęto postępowania upadłościowego i kto posiada pełnomocnictwo do dokonywania czynności prawnych w jego imieniu. Pomocne może okazać się też sprawdzenie KRS-u. Z kolei Urząd Marszałkowski udzieli nam informacji na temat tego, czy biuro posiada gwarancję lub ubezpieczenie i do kiedy ono jest ważne. Warto też wziąć pod uwagę sprawdzenie, czy organizator posiada Certyfikat Rzetelności wydany przez Rzetelną Firmę. Siła certyfikatu tkwi w tym, że jako jedyny na rynku może poświadczyć, że jego posiadacz nie jest notowany w Krajowym Rejestrze Długów jako dłużnik. Sprawdzenie tej informacji może być istotne o tyle, że często wpis do tego rejestru poprzedza ogłoszenie upadłości.

Przed wyjazdem dobrze jest również poznać swoje prawa. To ważne o tyle, że po nowelizacji Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, przepisy zmieniły się na korzyść podróżujących. Rozszerzony został obowiązek informacyjny wobec klienta oraz zwiększyła się odpowiedzialności biur podróży za organizowane wyjazdy. Wydłużony został też okres składania reklamacji. To wymierne benefity dla wszystkich korzystających z planowanych podróży, ale czy warto sprawdzać jak działają w praktyce? Zdecydowanie lepiej jest zawrzeć umowę ze sprawdzonym i wiarygodnym biurem i po prostu cieszyć się urlopem.
Powrót
<
>
Telefon

71 77 37 077

E-mail

INFO@RZF.PL