Zatory płatnicze - jak sobie z nimi radzić

05.02.2020

Kłopoty w rozliczeniach z dostawcami, konieczność redukcji zatrudnienia i ograniczenie inwestycji
– to tylko niektóre konsekwencje współpracy z nierzetelnym kontrahentem, który zalega nam z płatnościami. W takiej sytuacji ratunkiem dla nas może być faktoring, czyli szybka zamiana faktur na gotówkę.Moralność płatnicza polskich firm nie jest ich mocną stroną. Wciąż bardzo powszechną praktyką jest regulowanie zobowiązań po terminie. Niestety dla mikroprzedsiębiorstwa, w którym średnia wartość faktury wynosi 4600 zł, już jedna niezapłacona faktura może stanowić poważne zagrożenie.

Kiedy nieuczciwy kontrahent nie płaci nam za wykonaną usługę lub towar, kredytuje swoją działalność naszym kosztem. Stąd w każdej działalności biznesowej niezwykle ważne jest, by z rozwagą dobierać partnerów, sprawdzać ich rzetelność płatniczą i monitorować sytuację finansową. O tym, czym grozi współpraca z nierzetelnym kontrahentem – przekonuje się w Polsce coraz więcej firm.

Faktoring receptą na problemy finansowe

Na szczęście są już na rynku nowoczesne i skuteczne rozwiązania, które pomagają przedsiębiorstwom w sytuacji opóźnień ze strony kontrahentów i chronią je przed ryzykiem utraty płynności finansowej. Takim niedrogim i wygodnym narzędziem jest faktoring – usługa, która polega na finansowaniu przez firmę faktoringową (czyli faktora) należności przedsiębiorcy (czyli faktoranta), których termin płatności jeszcze nie upłynął.

Dzięki tej zamianie faktur na gotówkę, możemy w krótkim czasie otrzymać kwotę należną za sprzedaż określonej usługi lub towaru, zachowując stały dostęp do środków pieniężnych i ograniczając ryzyko utraty płynności finansowej.

Nowością na polskim rynku jest eFaktoring, czyli cichy faktoring online oferowany przez Narodowy Fundusz Gwarancyjny: www.nfg.pl.

Jak działa eFaktoring

W porównaniu do klasycznego faktoringu, eFaktoring oferowany przez NFG, jest usługą:

• Szybką – pieniądze otrzymujesz w 15 minut;
• Wygodną – wszystko załatwisz przez Internet, bez przedstawiania zbędnych dokumentów;
• Przejrzystą – wiesz dokładnie z góry, ile zapłacisz;
• Cichą – Twój klient nie dowie się, że masz już pieniądze za fakturę

Dodatkowo eFaktoring, w odróżnieniu od kredytu, uwalnia pieniądze zamrożone w nieopłaconych jeszcze fakturach, a nie zmusza do zaciągania nowych zobowiązań, przez co jest bezpieczny, tani i nie obciąża firmowego budżetu.

Ile kosztuje eFaktoring

Zanim pojawił się eFaktoring, skup faktur był usługą przeznaczoną głównie dla dużych firm. Co więcej, klasyczny faktoring był niedostępny dla najmniejszych przedsiębiorstw, z uwagi na ilość obostrzeń formalnych, wysokie koszty i inne kryteria. Bardzo często mikro- i małe firmy nie mogły pozwolić sobie na tego typu ofertę, przez co cierpiała ich pozycja na rynku. eFaktoring oferowany przez NFG zmienił ten stan rzeczy – wspiera nie tylko bieżącą działalność przedsiębiorstwa, ale także jego rozwój. Ponadto, jest jedną z najtańszych opcji na rynku: za każdy sfinansowany 1000 zł przedsiębiorca płaci tylko 29,90 zł. Łatwość, szybkość, poufność i niski koszt – powodują, że wciąż przekonują się do niego nowe rzesze klientów.

Dzięki niemu opóźnienia w płatnościach od nierzetelnych kontrahentów przestały być realnym problemem.


Powrót
<
>
Telefon

71 77 37 077

E-mail

INFO@RZF.PL