09.07.2025
WITT Polska – firma, która stawia na jakość, bezpieczeństwo i rzetelność
wszystkieOd 2003 roku w Polsce dostarczają armaturę gazową i urządzenia do kontroli oraz bezpieczeństwa, które spełniają najwyższe standardy przemysłowe. Działając jako polski oddział globalnej niemieckiej firmy Witt Gasetechnik GmbH, czerpią z ponad 75-letniego doświadczenia i łączą je z lokalnym podejściem do klienta. Od 2014 roku jest również uczestnikiem programu Rzetelna Firma.
- Naszą misją jest rozwiązywanie problemów klientów – ich problem jest naszym problemem, dopóki go nie rozwiążemy. Czujemy odpowiedzialność na każdym etapie procesu i jesteśmy z klientem do samego końca – mówi Krzysztof Czerwiński, dyrektor zarządzający, wiceprezes Zarządu WITT Polska.
Bez względu na to, czy chodzi o urządzenia zabezpieczające, mieszalniki gazowe czy systemy do kontroli szczelności, firma kładzie nacisk na trwałość i precyzję. I choć działa w wielu krajach – m.in. w Niemczech, Indiach, USA, Włoszech i Anglii – każdy oddział kieruje się tym samym podejściem.
Historia, która buduje zaufanie
WITT powstał w 1945 roku jako producent bezpieczników gazowych. Przełomowe momenty w rozwoju firmy to m.in. wprowadzenie pierwszego mieszalnika gazowego w 1975 roku, opracowanie analizatorów gazów w 1985, rozwój urządzeń do badania szczelności opakowań od 2003 roku. To właśnie te ostatnie są dziś jednymi z najważniejszych produktów w ofercie WITT Polska.
- Służą do testowania szczelności różnych typów opakowań – od folii elastycznej, przez słoiki, po puszki. Mają bardzo szerokie zastosowanie – wyjaśnia Krzysztof Czerwiński.

Oddział w Polsce z ambicjami
Momentem przełomowym dla WITT Polska było objęcie pełnego zarządzania przez obecnego szefa oddziału. Nowe rozwiązania i podejście przyczyniły się do wzrostu obrotów oraz szybszego rozwoju.
Polski zespół koncentruje się na zwiększaniu obecności produktów firmy na krajowym rynku, który wciąż jest niedoszacowany. Plany obejmują także ekspansję na Czechy, Słowację i Ukrainę.
WITT inwestuje w rozwój i modernizację istniejących rozwiązań. Współpracuje z instytutami badawczymi i klientami, aby tworzyć technologie dopasowane do aktualnych potrzeb rynku.
Wśród wyróżniających się produktów znajdują się urządzenia do inline’owej kontroli szczelności opakowań, umożliwiające testowanie całej produkcji w czasie rzeczywistym i mieszalniki gazów, które zapewniają ciągłą i bezpieczną pracę urządzeń, m.in. w hutnictwie.
Rzetelność ma znaczenie
Członkostwo w programie Rzetelna Firma i regularne wyróżnienia Diamentowym Certyfikatem to potwierdzenie wartości, którymi WITT kieruje się na co dzień.
- Z jednej strony daje nam to wiarygodność – pokazuje, że płacimy terminowo. Z drugiej – dzięki KRD możemy weryfikować naszych kontrahentów, co zwiększa bezpieczeństwo finansowe – mówi dyrektor zarządzający WITT Polska.
Podczas XIV Gali Złotych i Diamentowych Certyfikatów Rzetelności zapytaliśmy wiceprezesa Zarządu WITT Polska o to, jak odnieść sukces?
- Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – nie ma jednej recepty. Kluczowa jest przede wszystkim ciężka praca i zaufanie do ludzi, co uważam za niezwykle istotne. I mam tu na myśli nie tylko osoby, z którymi współpracujemy na co dzień, ale również firmy, z którymi nawiązujemy relacje. Dlatego właśnie tak ważne są rzetelne firmy. Dzięki nim znacznie łatwiej jest wybrać partnerów, z którymi warto współpracować. Jeśli firma posiada oznaczenie „Rzetelna Firma”, wiemy, że jest godna zaufania i warto z nią działać. Uważam, że obecny rynek jest bardzo wymagający. Część firm upada, bo nie radzi sobie z obecnymi warunkami. Tymczasem rzetelność powoduje, że współpraca staje się prostsza i bardziej przewidywalna. Jeśli firma jest uczciwa, płaci na czas, radzi sobie z podatkami i innymi obciążeniami, to daje jasny sygnał: z taką firmą można działać efektywnie i bezpiecznie – odpowiedział Krzysztof Czerwiński.
.jpg.aspx?width=800&height=436&stamp=638876480084500000)
Zarządzanie finansami z głową
WITT pozostaje firmą rodzinną, co oznacza rozsądne podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Nie korzysta z rozwiązań obarczonych wysokim ryzykiem – inwestuje wtedy, gdy jest na to gotowa.
Jednym z narzędzi wspierających płynność finansową jest Krajowy Rejestr Długów. Firma korzysta z raportów, scoringów i dobiera warunki współpracy do sytuacji danego klienta.
- Jeśli klient ma niższą ocenę, jesteśmy otwarci na współpracę – po prostu warunki finansowe są wtedy inne, np. przedpłaty – dodaje Krzysztof Czerwiński.
Link do wywiadu: https://www.youtube.com/watch?v=xmpVeAfesXM