Kaczyński powinien pochwalić Tuska

21.05.2017

Zamiast doceniać swoją pracę, polscy politycy często atakują się nawzajem. Konkurencyjne partie wymieniają się negatywnymi komentarzami, co rusz wbijając sobie szpile. Nieważne, jakim sposobem. Ważne, aby przeciwnicy stracili w sondażach poparcia. A gdyby tak politycy częściej skomplementowali swoje działania? W przededniu Dnia Informacji Pozytywnej Krajowy Rejestr Długów BIG i Rzetelna Firma sprawdziły, czy zdaniem Polaków politycy powinni się chwalić. A jeśli tak, to kto kogo i za co?

Polacy zdążyli już przyzwyczaić się do sprzeczek polityków, którym zdarza się obwiniać innych za własne niepowodzenia. Częsta krytyka, ataki słowne lub bezpodstawne zarzuty – dla sporej rzeszy rodaków takie sytuacje wydają się być powszechnym zachowaniem w polityce. Z okazji Dnia Informacji Pozytywnej, który przypada na 21 maja, Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Rzetelna Firma przeprowadziły badanie opinii publicznej „Którzy politycy powinni pochwalić których polityków i za co”.

Pozytywnie zmotywowany

– Wyniki tego sondażu należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka. Ale chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważne są pozytywne wiadomości i jak mocno wpływają na postrzeganie rzeczy lub zachowania, których bezpośrednio dotyczą. Łatwo to zobrazować na przykładzie informacji pozytywnej, którą każdy wierzyciel może zamieścić w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Taki wpis potwierdza, że jakiś konsument albo firma sumiennie i terminowo opłaca  swoje faktury i rachunki. Wtedy płatnik czuje się doceniony i z pewnością taka informacja pozytywna motywuje go do dalszych płatności w wyznaczonym terminie. Warto ten zwyczaj chwalenia kogoś stosować jak najszerzej – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Z przedstawionej listy najpopularniejszych osób  polskiej sceny politycznej, niemal 2/3 dorosłych Polaków potrafiło wskazać polityka, który powinien pochwalić innego polityka. Badani najczęściej wskazywali na Jarosława Kaczyńskiego. Co piąty ankietowany uważa, że prezes Prawa i Sprawiedliwości powinien skomplementować szefową rządu. Beacie Szydło należy się pochwała przede wszystkim za opanowanie i spokój oraz pracowitość, a w dalszej części za rzetelność i profesjonalizm.

Poza premierem, Jarosław Kaczyński powinien też pochwalić prezydenta Andrzeja Dudę – tak uważa 18 proc. respondentów. Opanowanie i spokój, pogoda ducha i uśmiech, a także uczciwość to najczęściej wymieniane cechy, za które powinna zostać pochwalona głowa państwa. Zdaniem kolejnych 18 proc. ankietowanych, pochwały z ust prezesa PiS należą się również Donaldowi Tuskowi. Przewodniczący Rady Europejskiej winien zostać doceniony przede wszystkim za opanowanie i spokój oraz profesjonalizm i rzetelność.

Transparentny jak przewodniczący

– To właśnie ta ostatnia cecha – rzetelność – była jedną z najczęściej wymienianych zalet w tym badaniu. Pojawiała się często także w przypadku innych par polityków. Jak widać, rzetelność jest wyjątkowo ważną rzeczą, i to nie tylko w biznesie. Wiemy to na własnym przykładzie. Kiedy firma posiada Certyfikat Rzetelności, to wyraźny sygnał, że jest transparentna finansowo, dba o pracowników i traktuje swoich kontrahentów z szacunkiem. To swego rodzaju informacja pozytywna, która ma duży wpływ na rozwój polskiej gospodarki – dostrzega Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

W pozytywnym świetle powinien przedstawić Donalda Tuska także jego partyjny kolega, Grzegorz Schetyna – uważa 16 proc. badanych. W pierwszej kolejności winien być doceniony za umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz profesjonalizm, rzetelność i zdolności przywódcze. Co ciekawe, 13 proc. Polaków chce, aby zalety pracy Andrzeja Dudy docenił Antoni Macierewicz. Patrząc w drugą stronę, tylko 5 proc. uważa, że prezydent RP powinien pochwalić ministra obrony narodowej. Wśród najczęściej wymienianych pochwał znalazły się zdolności przywódcze oraz determinacja i zaangażowanie.

Rzadziej chwalony przez innych polityków jest Jarosław Kaczyński. Tylko 11 proc. ankietowanych uważa, że prezesowi PiS udzielić pochwały powinna Beata Szydło – przede wszystkim za trwałość we własnych osądach i opanowanie. Co dziesiąty ankietowany jest zdania, że docenić Kaczyńskiego winien również Donald Tusk, który ma wyróżnić polityka Prawa i Sprawiedliwości za jego zdecydowanie oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Badanie „Którzy politycy powinni pochwalić których polityków i za co” przeprowadził Kantar MillwardBrown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy z okazji Dnia Informacji Pozytywnej, który w Polsce obchodzony jest 21 maja.
Powrót
<
>

Dołącz do nas

Wypełnij formularz i odbierz Certyfikat Rzetelności
Rzetelna Firma Rzetelna Firma Rzetelna Firma
Telefon

71 77 37 077

E-mail

INFO@RZF.PL